KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5828460
*
nr 582 8460
Nils Rundgren Björnjägaren
(1890-1971), Sverige
Gouache, Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), 21x29
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Utrop:
300 kr
Såld:
650 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 maj 2009
kl 19:52:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/5 15:05:15
1
300 kr
11/5 02:13:49
2
400 kr
11/5 09:43:54
1
400 kr
11/5 09:45:11
1
450 kr
11/5 16:37:35
3
500 kr
11/5 18:17:59
1
550 kr
11/5 18:40:41
4
600 kr
11/5 18:44:41
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Nils Rundgren Björnjägaren
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Läs mer om Nils Rundgren Björnjägaren
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Nils Rundgren Björnjägaren
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Läs mer om Nils Rundgren Björnjägaren
nr 582 8460
Nils Rundgren Björnjägaren
(1890-1971), Sverige
Gouache, Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), 21x29
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk målare.
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 650 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 maj 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/5 15:05:15 | 1 | 300 kr |
11/5 02:13:49 | 2 | 400 kr |
11/5 09:43:54 | 1 | 400 kr |
11/5 09:45:11 | 1 | 450 kr |
11/5 16:37:35 | 3 | 500 kr |
11/5 18:17:59 | 1 | 550 kr |
11/5 18:40:41 | 4 | 600 kr |
11/5 18:44:41 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Nils Rundgren Björnjägaren
Nils Rundgren, Björnjägaren, född 1890, död 1971, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Nils Rundgren Björnjägaren
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34